reklama

List pánom Lipšicovi, Spišiakovi a Trnkovi

Vážený pán Lipšic, vážený pán Spišiak, vážený pán Trnka, ročne najazdím za prácou vyše 80 tisíc kilometrov. V aute mám nepretržite zapnuté rádio, takže počúvam aj dopravné vysielania. Musím povedať, že dajaký veľký praktický význam dopravné vysielanie nemá – len zriedkavo sa totiž stretne moja poloha, prechádzaná trasa a čas s vysielanými dopravnými informáciami. Za posledných 10 – 15 rokov a pri mojom počte najazdených kilometrov mi dopravný servis pomohol vyhnúť sa zápcham možno dvakrát. Pri hodinách, denne strávených na ceste, ma každú chvíľu ohrozujú na živote, zdraví a majetku arogantní chrapúni, ktorí si myslia, že ich čas je cennejší ako môj a že pre nich neplatia nielen zákony spoločenské, ale ani fyzikálne. Z mojich daní si platím poslancov, ktorí prijímajú zákony, chrániace slušných ľudí pred týmito arogantnými chrapúňmi a platím si policajtov, ktorí dbajú na dodržiavanie týchto zákonov a trestajú tých, ktorí ich porušujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Poslancom platíme kancelárie, asistentov, počítače a neviem čo ešte, aby prijímali dobré zákony a podobne kupujeme policajtom autá, motocykle, radary, lasery, videokamery, počítače - to všetko stojí nás všetkých obrovské peniaze. A potom prídu rádiá zo svojim dopravným servisom, upozornia arogantných chrapúňov na rozmiestnenie policajných hliadok a radarov a všetky tieto peniaze sú vyhodené von oknom. A časť z nich sú aj Vaše peniaze, aj Vy platíte dane. Raritou je Slovenský rozhlas, ktorý žije zo štátneho rozpočtu a zároveň svojim dopravným vysielaním bráni vyšším príjmom za pokuty. Ale ak si myslíte, že spoločnosť nepotrebuje zákony, tak využite svoj politický vplyv na zrušenie politikov, polície, zákonov. Potom nebudeme musieť platiť dane a bude platiť zákon väčšieho chrapúňa. Chcete takúto spoločnosť? Ak nie, tak prečo miesto informovania o rozmiestnení radarov nevyužijete svoj vplyv na zvýšenie disciplíny na cestách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neúcta k zákonom, neúcta k životu a nedostatok predstavivosti - to sú pozostatky totality, ktorých sme sa ani po 20-tich rokov nezbavili.

Neúcta k zákonom - dopravné predpisy sú dané zákonom, riadne prijatým parlamentom a podpísaným predsedom vlády, predsedom parlamentu a prezidentom. Tento zákon má presne takú istú váhu, ako majú iné zákony, ktoré nám zakazujú vraždiť, znásilňovať či prepadávať banky. A predstavte si rozhlasové hlásenie:" Neprepadávajte banky nikde, ale zvlášť nie banku na Lipovej ulici, lebo pred ňou hliadkujú policajti v bielej Fabii." Takéto hlásenie by rádiá asi nikdy nevysielali a ak by, tak by ste určite proti nim zasiahli. Neviem, prečo jedným ľuďom porušujúcim zákon chcete pomôct uniknúť trestu a iným nie. Pritom pri dopravných nehodách bolo zabitých a zranených mnohonásobne viac ľudí ako pri prepadoch bánk a boli aj spôsobené omnoho väčšie škody.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neúcta k životu - k tomu len toľko, ak si niekto neváži svoj život, nech sa obesí doma na lustri a nech neohrozuje ostatných na ceste. Čo je horšie, úctu k životu nemajú ani štátne orgány. Ináč by nemohli policajti kontrolovať diaľničné nálepky tak, ako to robia teraz: uzavrú na diaľnici jeden pruh, znížia rýchlosť na 20 km/h a pozerajú či autá majú nalepené nálepky. Každý kto jazdí vie, že akékoľvek obmedzenie na diaľnici vedie pri hustej premávke k tvorbe kolíznych situácií. Pre náš štát má zrejme ušlých 1000 korún vyššiu hodnotu než ľudský život. 

Nedostatok predstavivosti - to je bohužiaľ aj Váš prípad, pretože keby ste jej mali dostatok, vedeli by ste si predstaviť takúto situáciu: arogantný chrapúň vďaka hláseniu o umiestnení radaru v meranom úseku spomalí, vyhne sa pokute a o dva kilometre ďalej zrazí a zabije Vaše dieťa. Na našom malom Slovensku sa takáto náhoda môže pokojne stať. Ako by ste potom spávali? A ako spávate teraz, keď možno vďaka rozhlasovým hláseniam zomreli iný, Vám neznámi ľudia? Prečo ste proti prevádzkovateľom rádií, vysielajúcich informácie o umiestnení radarov a policajných hliadok ešte nezakročili?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od Vás nemám právnické vzdelanie, ale napriek tomu v našom právnom poriadku nachádzam niekoľko možností, ako to urobiť. Jednak je to § 245 zákona 300/2005 Z.z.:

(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tým, že rádiá zverejnia miesto, kde sa činný radar nachádza, urobia ho neupotrebiteľným, respektíve znížia v podstatnej miere jeho účinnosť, čím vzniká značná škoda jednak nákladmi na jeho zbytočnú prevádzku a jednak stratou za nevybrané pokuty. Vzhľadom na to, že rádiá informujú väčšinou o viacerých radaroch, táto škoda sa násobí a možno, že vzniká aj škoda veľkého rozsahu. O ochrane podľa osobitného predpisu svedčí § 3 zákona č.8/2009 Z.z.:


Všeobecné povinnosti
účastníka cestnej premávky

(1) Účastník cestnej premávky je povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky ustanovené v tomto zákone.
(2) Účastník cestnej premávky je ďalej povinný
a) správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam,
b) poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky alebo dopravného zariadenia,
c) poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje tento zákon alebo osobitný predpis.5)
(3) Používanie technických prostriedkov a zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky alebo ich umiestnenie vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie, je zakázané.

V súvislosti s týmto paragrafom sa sa prevádzkovatelia rádií dopúšťajú aj trestného činu násilia proti skupine obyvateľov podľa § 359 zákona 300/2005 Z.z.:

(1) Kto sa skupine obyvateľov vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou, alebo spôsobením škody veľkého rozsahu, alebo kto použije násilie proti skupine obyvateľov, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) verejne.

Tým, že rozhlasové stanice zverejňujú informácie o umiestnení činných radarov, stávajú sa z autorádií namontovaných vo vozidlách zariadenia, ktorých namontovanie vo vozidle § 3, odst. 3 zákona 8/2009 Z.z. zakazuje. Nútia tak vodičov, aby páchali priestupok proti tomuto paragrafu alebo aby si dali z vozidla vymontovať autorádio.

Okrem toho, nemôžem sa zbaviť podozrenia, že tie rozhlasové stanice, ktoré vysielajú informácie o rozmiestnení policajných hliadok, sú platené mafiami a ich vysielanie slúži pre bezpečnú prepravu drog, zbraní a podobne.

Vážení páni minister vnútra, prezident policajného zboru a generálny prokurátor, žiadam Vás, aby ste využili všetky možné zákonné prostriedky a konečne zakročili proti prevádzkovateľom rozhlasových staníc, ktorí vysielajú informácie o rozmiestnení policajných radaroch a hliadok.

 

S úctou

Peter Nováček

 
Peter Nováček

Peter Nováček

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 49 rokov. som živnostník, montujem nábytok a hlavne sa venujem zariaďovaniu interiérov predajní. Som zástancom čo najvyššej miery osobnej slobody občanov a čo najmenšieho vplyvu štátu na chod spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu