Ako voliť a nepodporiť gorily

Autor: Peter Nováček | 22.2.2012 o 13:27 | (upravené 22.2.2012 o 17:47) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  261x

Ak budeme považovať za pravdivú skutočnosť, že Slovenská republika je zločinecká organizácia, potom je povinnosťou každého občana chrániť pred ňou svoj majetok. Môj článok ukazuje niekoľko možností, ktoré voličom poskytuje zákon č. 85/2005 Z.z. o politických stranách a zákon č. 333/2004 Z.z. o voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky aby čo najlepšie ochránili svoj majetok pred politickými stranami po voľbách.

Politické strany, ktoré sa zúčastňujú volieb sú financované zo štátneho rozpočtu (čítaj z peňazí občanov, o ktoré občanov štát obral) formou troch príspevkov:

1. Príspevok za hlasy 

2. Príspevok na činnosť

3. Príspevok na mandát

Príspevok za hlasy dostane tá politická strana, ktorá vo voľbách získa viac ako 3 % platných hlasov vo výške 1 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve za rok predchádzajúci roku volieb. Za minulý rok ešte štatistický úrad nemá priemernú mzdu spracovanú, ale za prvé 3 štvrťroky bola 765,-€, čiže za každý platný hlas dostanú politické strany približne 7,65 €. Tento príspevok sa dá eliminovať nulovou účasťou vo voľbách, alebo sa dá znížiť čo najnižšou účasťou. Ten istý výsledok má aj hádzanie prázdnych obálok, ako to radí Tom Nicholson.

Príspevok na činnosť dostanú zo štátneho rozpočtu opäť tie strany, ktoré získajú viac ako 3 % platných hlasov a v rovnakej výške ako je príspevok za hlasy, čiže zasa platí čím nižšia účasť, tým lepšie.

Tretím príspevkom je príspevok na mandát. Ten získajú politické strany  vo výške 30 násobku priemernej mzdy za každý z prvých 20 mandátov  a vo výške 20 násobku priemernej mzdy za každý ďalší mandát. Teoreticky je aj tu možné dosiahnuť úsporu, ale vyžadovalo by si to súčinnosť a disciplínu všetkých voličov, teda aj tých, čo sú na kandidátnych listinách. Ideálnym prípadom by bolo, keby sa žiadny volič nezúčastnil volieb, alebo tí voliči, ktorí sa zúčastnia by odovzdali neplatné hlasy (napr. prázdnu obálku). Potom by žiadna strana nezískala žiadny mandát. Zrejme by potom musel pokračovať v činnosti starý parlament, ale už bez príspevkov zo štátneho rozpočtu, pretože tie zákom umožňuje vyplatiť len za mesiac, ktorý predchádza mesiacu volieb, to znamená len do februára 2012. Ďalšie vyplácanie príspevku na činnosť ani príspevku na mandát zákon neumožňuje. Nové voľby by mohol vyhlásiť predseda Národnej rady len v prípade, ak by Ústavný súd vyhlásil uskutočnené voľby za neplatné, ale to, že sa volieb nezúčastnil žiadny volič, pokiaľ prebehli v súlade so zákonom, nie je dôvod na ich zrušenie.

Tým, že tento rok vo voľbách kandiduje 26 politických strán, otvára sa voličom ďalšia možnosť, ktorou je odovzdanie rovnakého počtu hlasov pre každú politickú stranu. potom by každá strana získala 100:26= 3,846 % hlasov, čiže žiadna strana by nedosiahla 5 % potrebných na získanie mandátov. Zákon hovorí, že ak žiadna strana nedosiahla túto hranicu, kvórum sa zníži na 4 %. Lenže ani túto hranicu by žiadna strana nedosiahla a zákon neumožňuje ďalšie zníženie. V tomto prípade by strany síce nedostali príspevok na mandát, ale nakoľko by všetky získali viac ako 3 % odovzdaných hlasov, získali by príspevok za hlasy aj príspevok na činnosť.

S číslom kandidátky 1 sa o priazeň voličov uchádzajú Zelení (Pozor, nemýliť si so Stranou zelených - tá má č. 9). Keby táto strana získala aspoň 5 % hlasov, a žiadna iná strana  by túto 5 %-nú hranicu nedosiahla, potom by v novom parlamente sedelo len 15 poslancov, pretože Zelení viac kandidátov nepostavili, takže by sme ušetrili 135 príspevkov na mandát. Ale pozor! Ak by sa do parlamentu dostala ešte jedna strana a mala by na kandidátke aspoň 135 kandidátov, získala by všetky zvyšné mandáty.

Posledná možnosť, ako minimalizovať straty na majetku občanov je to, aby v parlamente sedela len jedna strana, ktorá by obsadila všetkých 150 mandátov. Tak by sme za 4 roky ušetrili 130 x 10 x 4 x 765 = 3978000,-€.( Za prvých 20 mandátov 30 násobok ale za zvyšných 130 mandátov "len" 20 násobok priemernej mzdy).

Záverom ešte uvediem pomerne presné čísla, ktoré sa dajú neúčasťov vo voľbách ušetriť: Pri volebnej účasti 2 milióny voličov a pri zanedbateľnom počte hlasov pre strany zo ziskom menej než 3 % hlasov je celkový príspevok za hlasy 2 000 000 x 7,65 = 15 300 000,-€. V rovnakej výške je aj príspevok na činnosť. Príspevok na mandát v tom najhoršom variante, že žiadna zo strán nezíska viac ako 20 mandátov je za 4 roky 4x150x30x765 = 13 770 000,-€. Celkovo nás, občanov teda jedny voľby s zhruba 50-tnou účasťou vyjdu za 4 roka na 44 370 000,-€. Pre porovnanie, zvýšenie platov šiestim tisícom lekárov v nemocniciach 0 200,-€ mesačne, kvôli ktorému sem vláda spolu s prezidentom protizákonne povolali cudzie vojsko, nás bude stáť za štyri roky 4x12x 200x6000 = 57 600 000,-€. Neviem ako vy, ale ja radšej zaplatím lekárovi ako poslancovi.

Týmto článkom som chcel ukázať, aké debiliny umožňuje platný volebný zákon (napokon sám poslanec nazýva svojich kolegov debilmi, tak sa nečudujme, aké zákony schvaľujú)a tiež to, že tí, čo vyzývajú voličov na účasť vo voľbách ako keby hovorili: Poďte sem a vysypte svoje peňaženky do našich stranníckych kasičiek. Ako vidíte, jedinou správnou voľbou v týchto voľbách je volieb sa nezúčastniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?